phone +421 2 5010 9510
email meditrade@meditrade.sk
slovak language

Čo je to koronarografia?

Koronarografia (zobrazenie / vyšetrenie srdcových ciev) je nechirurgický invazívny zákrok realizovaný pod röntgenovou kontrolou v katetrizačnej sále, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii. Cez stehennú tepnu (vpich v oblasti slabín) alebo cez tepnu na predlaktí sa až ku srdcu zavedie špeciálny katéter (dutá mäkká cievka). V prípade potreby intervenčného výkonu / zákroku sa vnútrom vodiaceho katétra zavádza  balónikový katéter, stent alebo bioresorbovateľná cievna výstuž. Lekár, intervenčný kardiológ, si polohu balónika / stentu / výstuže opakovanie kontroluje pomocou kontrastnej látky, kým ho neumiestni do zúženého miesta v cieve.

 

Rizikové faktory ochorenia koronárnych (srdcových) ciev: 

 • hypertenzia
 • hyperlipidémia
 • diabetes
 • rodinná anamnéza
 • nadváha
 • fajčenie
 • nedostatok pohybu
 • stres

Ako dochádza k ochoreniu ciev?

Ochorenie koronárnych ciev je dôsledkom abnormálneho hromadenia cholesterolu, kalcia a iných látok na vnútornej stene tepny. Hromadenie týchto látok významne tepnu zúži a obmedzí pietok krvi. Takýto zhluk nahromadených látok v stene cievy nazývame aterosklerotický plát.

Aké sú riziká po implantácii stentu / výstuže? 

Lekár vám predpíše lieky na riedenie krvi, ktoré je potrebné užívať po dobu, ktorú určí. Niekoľko dní po intervencii je potrebné dodržiavať pokyny lekára z dôvodu užívania liekov určených na riedenie krvi a možných komplikácií. 

Ako je to s prepustením z nemocnice? 

Prepustenie z hospitalizácie za bežných podmienok prebieha 1 až 2 dni po intervenčnom zákroku. Pred prepustením vám ošetrujúci lekár odovzdá potrebné informácie o fyzickej aktivite, diéte a nariadenej medikamentóznej liečbe. 

Po prepustení vám lekár predpíše lieky na riedenie krvi, ktoré je potrebné užívať podľa inštrukcií. 

Prevažná väčšina pacientov nemá po zákroku žiadne ďalšie ťažkosti. je však veľmi dôležité, aby pacient prichádza na zdravotné kontroly ku kardiológovi, ktorý posúdi pretrvávanie efektu intervencie. 

V tomto videu (približne od 16:25 min) sa môžete dozvedieť viac o závadzaní stentov pomocou katétrov.

Predchádzajte ochoreniam srdca

 • Nefajčite. Vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu.
 • Jedzte zdravú stravu prospešnú vášmu srdcu. Obmedzte obsah sodíka, cukru, nasýtených a trans-tukov. Zvoľte ovocie, zeleninu, chudé mäso, ryby, celozrnné výrobky a nízkotučné mliečne výrobky.
 • Majte váhu pod kontrolou. Ak máte ťažkosti s nadváhou, poraďte sa so svojím lekárom.
 • Obmedzte pitie alkoholu. Obmedzte na minimum alebo úplne vynechajte pitie alkoholu.
 • Hýbte sa.

Mohlo by Vás zaujímať

Roadshow GE Healthcare po prvýkrát na Slovensku

Roadshow GE Healthcare po prvýkrát na Slovensku

Spoločnosť GE Healthcare priniesla do Trnavy najnovšiu zobrazovaciu technológiu …

Viac info
Čo je MR vyšetrenie?

Čo je MR vyšetrenie?

MRI (Magnetic Resonance Imaging) je lekársky zobrazovací postup, ktorý umožňuje vykonať bezbolestné, neinvazívne vyšetrenie, mimoriadne užitočné pre lekárov. …

Viac info
Čaká ma ablačný výkon

Čaká ma ablačný výkon

Srdcová ablácia sa používa na liečbu srdcových arytmií. Arytmie spôsobujú nesprávne elektrické signály v srdci. V dôsledku toho srdce nefunguje tak, ako má. …

Viac info
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo